NordVPN

Boxing schedule 2020: All major upcoming fights and results as sport returns following...

Discussion in 'Sports News' started by StreamBot, Jul 12, 2020.

  1. StreamBot

    StreamBot Moderator

    Here is a list of all the major fights scheduled to take place this year and the results of the biggest boxing fights of the year.

    July 10, BT Sport Studios, London, England – Frank Warren’s Queensberry

    [​IMG][​IMG] BT Sport // [​IMG][​IMG] None Confirmed

    • Brad Foster vs James Beech (British & Commonwealth Super-Bantamweight Titles)
    • Hamzah Sheeraz vs Paul Kean (Super-Welterweight)
    • Mark Chamberlain vs Stu Greener (Lightweight)
    • David Adeleye vs Matt Gordon (Heavyweight)
    • Dorin Krasmaru vs Phil Williams (Heavyweight)

    July 14, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

    [​IMG][​IMG] None Confirmed// [​IMG][​IMG] ESPN

    • Jamel Herring vs Jonathan Oquendo (WBO Super-Featherweight Title)

    July 16, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

    [​IMG][​IMG] None Confirmed// [​IMG][​IMG] ESPN

    • Miguel Marriaga vs Mark John Yap (Featherweight)
    [​IMG]
    Canelo’s next fight is being planned for September
    Tom Hogan - Hogan Photos/Golden Boy

    July 24, Fantasy Springs, Indio, California – Oscar De La Hoya’s Golden Boy

    [​IMG][​IMG] None Confirmed // [​IMG][​IMG] DAZN

    • Vergil Ortiz Jr vs Samuel Vargas (Welterweight)
    • Hector Tanajara vs Mercito Gesta (Lightweight)

    July 25, BT Sport Studios, London, England – Frank Warren’s Queensberry

    [​IMG][​IMG] BT Sport // [​IMG][​IMG] None Confirmed

    • Joe Joyce vs Michael Wallisch (Heavyweight)
    • Denzel Bentley vs Opponent TBC (Middleweight)
    • Louie Lynn vs Opponent TBC (Featherweight)
    • Chris Bourke vs Ramez Mamood (Super-Bantamweight)
    • Ekow Essuman vs Opponent TBC (Welterweight)

    July 31, BT Sport Studios, London, England – Frank Warren’s Queensberry

    [​IMG][​IMG] BT Sport // [​IMG][​IMG] None Confirmed

    • Lyndon Arthur vs Dec Spelman (Commonwealth Light-Heavyweight Title)
    • Caoimhin Agyarko vs Opponent TBC (Middleweight)
    • Nick Ball vs Opponent TBC (Super-Featherweight)
    • Andrew Cain vs Opponent TBC (Featherweight)
    • Brad Strand vs Opponent TBC (Super-Bantamweight)

    August 1, Workpoint Studio, Thailand

    [​IMG][​IMG] None Confirmed // [​IMG][​IMG] None Confirmed

    • Srisaket Sor Rungvisai vs Amnat Ruenroeng (Weight TBC)

    August 1, Matchroom HQ Back Garden, Essex, England – Eddie Hearn’s Matchroom

    [​IMG][​IMG] Sky Sports // [​IMG][​IMG] DAZN

    • Sam Eggington vs Ted Cheeseman (Super-Welterweight)
    • James Tennyson vs Gavin Gwynne (British Lightweight Title)
    • Jordan Gill vs Reece Bellotti (Featherweight)
    • Fabio Wardley vs Simon Vallily (English Heavyweight Title)
    • Dalton Smith vs Nathan Bennett (Super-Lightweight)

    August 7, Matchroom HQ Back Garden, Essex, England – Eddie Hearn’s Matchroom

    [​IMG][​IMG] Sky Sports // [​IMG][​IMG] DAZN

    • Terri Harper vs Natasha Jonas (WBC Super-Featherweight Title)
    • Chris Billam-Smith vs Nathan Thorley (Commonwealth Cruiserweight Title)
    • Anthony Fowler vs Adam Harper (Super-Welterweight)
    • Aqib Fiaz vs Kane Baker (Lightweight)
    • Hopey Price vs Opponent TBC (Featherweight)

    August 11, LS-LIVE, Wakefield, England – MTK Global

    [​IMG][​IMG] iFL TV // [​IMG][​IMG] ESPN+

    • Jono Carroll vs Maxi Hughes (Super-Lightweight)

    August 14, Matchroom HQ Back Garden, Essex, England – Eddie Hearn’s Matchroom

    [​IMG][​IMG] Sky Sports // [​IMG][​IMG] DAZN

    • Felix Cash vs Jason Welborn (Commonwealth Middleweight Title)
    • Zelfa Barrett vs Eric Donovan (Super-Featherweight)
    • Kieron Conway vs Navid Mansouri (Super-Welterweight)
    • Shannon Courtenay vs Rachel Ball (Bantameight)
    • John Docherty vs Opponent TBC (Super-Middleweight)

    August 15, Tulsa, Oklahoma – Eddie Hearn’s Matchroom

    [​IMG][​IMG] Sky Sports // [​IMG][​IMG] DAZN

    • Julio Cesar Martinez vs McWilliams Arroyo (WBC Flyweight Title)
    • Cecilia Braekhus vs Jessica McCaskill (WBA, WBC, IBF & WBO Welterweight Titles)

    August 20, BT Sport Studios, London, England – Frank Warren’s Queensberry

    [​IMG][​IMG] BT Sport // [​IMG][​IMG] None Confirmed

    • Archie Sharp vs Jeff Ofori (Super-Featherweight)
    • Troy Williamson vs Michael McGurk (Super-Welterweight)
    • Dennis McCann vs Opponent TBC (Bantamweight)
    • Sam Noakes vs Opponent TBC (Lightweight)
    • Henry Turner vs Opponent TBC (Super-Lightweight)

    August 22, Matchroom HQ Back Garden, Essex, England – Eddie Hearn’s Matchroom

    [​IMG][​IMG] Sky Sports PPV // [​IMG][​IMG] DAZN

    • Dillian Whyte vs Alexander Povetkin (WBC ‘Interim’ Heavyweight Title)
    • Katie Taylor vs Delfine Persoon II (WBA, WBC, IBF & WBO Lightweight Titles)
    • Martin Bakole vs Sergey Kuzmin (Heavyweight)
    • Luther Clay vs Chris Kongo (Welterweight)
    [​IMG]
    Whyte vs Povetkin is happening in the Matchroom HQ back garden
    Mark Robinson/Matchroom

    August 22, Venue TBC – Mick Hennessy’s Hennessy Sports

    [​IMG][​IMG] Channel 5 // [​IMG][​IMG] None Confirmed

    • Shakan Pitters vs Chad Sugden (British Light-Heavyweight Title)
    • Isaac Chamberlain vs Opponent TBC (Cruiserweight)

    August 22, Torrelavega, Spain – Sergio Martinez’s Maravilla Box

    [​IMG][​IMG] None Confirmed // [​IMG][​IMG] None Confirmed

    • Sergio Martinez vs Opponent TBC (Middleweight)
    • Sergio Garcia vs Opponent TBC (Super-Welterweight)
    • Kiko Martinez vs Opponent TBC (Featherweight)

    August 25, LS-LIVE, Wakefield, England – MTK Global

    [​IMG][​IMG] iFL TV // [​IMG][​IMG] ESPN+

    • Lewis Crocker vs Louis Greene (Welterweight)

    August 28, Fantasy Springs, Indio, California – Oscar De La Hoya’s Golden Boy

    [​IMG][​IMG] None Confirmed // [​IMG][​IMG] DAZN

    • Jorge Linares vs Javier Fortuna (WBC ‘Diamond’ Lightweight Title)

    August 29, BT Sport Studios, London, England – Frank Warren’s Queensberry

    [​IMG][​IMG] BT Sport // [​IMG][​IMG] None Confirmed

    • Daniel Dubois vs Erik Pfeifer (Heavyweight)
    • Sunny Edwards vs Thomas Essomba (Super-Flyweight)
    • Sam Maxwell vs Joe Hughes (Super-Lightweight)
    • Willy Hutchinson vs Luke Blackledge (Light-Heavyweight)
    • Muhammad Ali vs Opponent TBC (Featherweight)

    September 1, LS-LIVE, Wakefield, England – MTK Global

    [​IMG][​IMG] iFL TV // [​IMG][​IMG] ESPN+

    • Akeem Ennis Brown vs Philip Bowes (British & Commonwealth Super-Lightweight Titles)

    October 3, Motorpoint Arena, Cardiff, Wales – Eddie Hearn’s Matchroom

    [​IMG][​IMG] Sky Sports // [​IMG][​IMG] DAZN

    • Lee Selby vs George Kambosos Jr (Lightweight)
    • Joe Cordina vs Opponent TBC (Super-Featherweight)

    October 17, Utilita Arena, Newcastle, UK – Eddie Hearn’s Matchroom

    [​IMG][​IMG] Sky Sports // [​IMG][​IMG] DAZN

    • Lewis Ritson vs Miguel Vazquez (Super-Lightweight)
    • Geovana Peres vs Savannah Marshall (WBO Light-Heavyweight Title)

    October 24, O2 Arena, London, England – Frank Warren’s Queensberry

    [​IMG][​IMG] BT Sport // [​IMG][​IMG] None Confirmed

    • Daniel Dubois vs Joe Joyce (European, British & Commonwealth Heavyweight Titles)
    • Anthony Yarde vs Lyndon Arthur (Commonwealth Light-Heavyweight Title)
    [​IMG]
    Dubois vs Joyce has been rearranged
    Getty Images - Getty
    Postponed Fights Set To Be Re-Arranged


    DATE TBC, York Hall, London, UK – MTK Global

    [​IMG][​IMG] Sky Sports // [​IMG][​IMG] ESPN+

    • Golden Contract Tournament Semi-Finals (Light-Heavyweight)

    DATE TBC, Videotron Center, Quebec City, Canada – Bob Arum’s Top Rank

    [​IMG][​IMG] None Confirmed // [​IMG][​IMG] ESPN

    • Artur Beterbiev vs Fanlong Meng (WBC & IBF Light-Heavyweight Titles)
    • Oscar Rivas vs Devin Vargas (Heavyweight)

    DATE TBC, MGM National Harbor, Oxon Hill, Maryland, USA – Eddie Hearn’s Matchroom

    [​IMG][​IMG] Sky Sports // [​IMG][​IMG] DAZN
    • Regis Prograis vs Maurice Hooker (143lbs Catchweight)
    • Cecilia Braekhus vs Jessica McCaskill (WBA, WBC, IBF & WBO Welterweight Titles)
    • Filip Hrgovic vs Jerry Forrest (Heavyweight)
    • Daniyar Yeleussinov vs Julius Indongo (Welterweight)

    DATE TBC, Arizona Federal Center, Phoenix, Arizona, USA

    [​IMG][​IMG] None Confirmed // [​IMG][​IMG] Showtime

    • David Benavidez vs Roamer Angulo (WBC Super-Middleweight Title)

    DATE TBC, Venue TBC, Australia – Dean Lonergan’s D&L Events

    [​IMG][​IMG] None Confirmed // [​IMG][​IMG] None Confirmed

    • Jeff Horn vs Tim Tszyu (Super-Welterweight)

    DATE TBC, Mandalay Bay, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

    [​IMG][​IMG] None Confirmed // [​IMG][​IMG] ESPN+

    • Naoya Inoue vs John Riel Casimero (WBA, IBF & WBO Bantamweight World Titles)
    [​IMG]
    Naoya Inoue is going to attempt another unification
    WBSS

    DATE TBC, SSE Hydro, Glasgow, Scotland – Bob Arum’s Top Rank/Frank Warren’s Queensberry

    [​IMG][​IMG] BT Sport // [​IMG][​IMG] ESPN+

    • Josh Taylor vs Apinun Khongsong (WBA & IBF Super-Lightweight Titles)

    DATE TBC, Save Mart Center, Fresno, California, USA – Bob Arum’s Top Rank

    [​IMG][​IMG] None Confirmed // [​IMG][​IMG] ESPN

    • Jose Ramirez vs Viktor Postol (WBC & WBO Super-Lightweight Titles)

    DATE TBC, Dort Event Center, Flint, Michigan, USA – Dmitry Salita Promotions

    [​IMG][​IMG] None Confirmed // [​IMG][​IMG] Showtime

    • Claressa Shields vs Marie Eve Dicaire (WBA, WBC, IBF & WBO Super-Welterweight Titles)

    DATE TBC, Riga Arena, Riga, Latvia – World Boxing Super Series Final

    [​IMG][​IMG] Sky Sports // [​IMG][​IMG] DAZN

    • Mairis Briedis vs Yunier Dorticos (IBF Cruiserweight Title)

    DATE TBC, O2 Arena, London, UK – Eddie Hearn’s Matchroom

    [​IMG][​IMG] Sky Sports Box Office // [​IMG][​IMG] DAZN

    • Oleksandr Usyk vs Derek Chisora (Heavyweight)

    DATE TBC, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK – Eddie Hearn’s Matchroom

    [​IMG][​IMG] Sky Sports Box Office // [​IMG][​IMG] None Confirmed

    • Anthony Joshua vs Kubrat Pulev (WBA, IBF & WBO Heavyweight Titles)
    [​IMG]
    Joshua’s next bout is against Pulev
    getty
    Results


    January 10, Ocean Resort Casino, Atlantic City, USA – Dmitry Salita and Greg Cohen

    • Claressa Shields UD Ivana Habazin (WBC & WBO Super-Welterweight Titles)
    • Jaron Ennis TKO4 Bakhtiyar Eyubov (Welterweight)

    January 11, The Alamodome, San Antonio, Texas, USA – Oscar De La Hoya’s Golden Boy

    • Jaime Munguia TKO11 Spike O’Sullivan (Middleweight)

    January 11, Hard Rock, Atlantic City, New Jersey, USA – Bob Arum’s Top Rank

    • Joe Smith Jr UD Jesse Hart (Light-Heavyweight)

    January 18, Liacouras Center, Philadelphia, USA – Al Haymon’s PBC

    • Jeison Rosario TKO5 Julian Williams (WBA & IBF Super-Welterweight Titles)

    January 18, Turning Stone, Verona, New York, USA – Bob Arum’s Top Rank

    • Eleider Alvarez KO7 Michael Seals (Light-Heavyweight)

    January 25, Barclays Center, New York, USA – Al Haymon’s PBC

    • Danny Garcia UD Ivan Redkach (Welterweight)
    • Jarrett Hurd UD Francisco Santana (Super-Welterweight)

    January 30, Island Gardens, Miami, USA – Eddie Hearn’s Matchroom

    • Demetrius Andrade TKO9 Luke Keeler (WBO Middleweight Title)
    • Jake Paul TKO1 AnEsonGib (Weight TBC)
    • Jojo Diaz UD Tevin Farmer (IBF Super-Featherweight Title)
    • Murodjon Akhmadaliev SD Daniel Roman (WBA & IBF Super-Bantamweight Titles)

    January 31, Kinshasa, DR Congo – Tarik Saadi’s A.J Promotions

    • Ilunga Makabu UD Michal Cieslak (WBC Cruiserweight Title)

    February 8, FlyDSA Arena, Sheffield, UK – Eddie Hearn’s Matchroom

    • Kell Brook TKO7 Mark DeLuca (Super-Welterweight)
    • Kid Galahad RTD8 Claudio Marrero (Featherweight)
    • Terri Harper UD Eva Wahlstrom (WBC Super-Featherweight Title)
    • Dave Allen KO3 Dorian Darch (Heavyweight)

    February 8,PPL Center, Allentown, Pennsylvania, USA

    • Gary Russell Jr UD Tugstsogt Nyambayar (WBC Featherweight Title)
    • Guillermo Rigondeaux SD Liborio Solis (WBA ‘Regular’ Bantamweight Title)

    February 14, Honda Center, Anaheim, California – Oscar De La Hoya’s Golden Boy

    • Ryan Garcia KO1 Francisco Fonseca (Lightweight)
    • Jorge Linares KO4 Carlos Morales (Lightweight)

    February 15, Bridgestone Arena, Nashville, Tennessee – Al Haymon’s PBC

    • Caleb Plant TKO10 Vincent Feigenbutz (IBF Super-Middleweight Title)

    February 21, York Hall, London, UK – MTK Global

    • Tyrone McKenna UD Mohamed Mimoune (Super-Lightweight)
    • Ohara Davis TKO6 Jeff Ofori (Super-Lightweight)
    • Jazza Dickens MD Leigh Wood (Featherweight)
    • Ryan Walsh UD Tyrone McCullagh (Featherweight)

    February 21, York Hall, London, UK – Frank Warren’s Queensberry

    • Brad Foster RTD6 Lucien Reid II (British and Commonwealth Super-Bantamweight Titles)
    • Umar Sadiq UD Kody Davies (Super-Middleweight)
    • Dennis McCann PTS Pablo Narvaez

    February 22, MGM Grand, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank/Al Haymon’s PBC

    • Tyson Fury TKO7 Deontay Wilder II (WBC Heavyweight Title)
    • Charles Martin TKO6 Gerald Washington (Heavyweight)
    • Emanuel Navarrete TKO11 Jeo Santisima (WBO Super-Bantamweight Title)
    • Sebastian Fundora UD Daniel Lewis (Super-Welterweight)

    February 29, Ford Center, Frisco, Texas, USA – Eddie Hearn’s Matchroom

    • Mikey Garcia UD Jessie Vargas (Welterweight)
    • Roman Gonzalez TKO9 Kal Yafai (WBA Super-Flyweight Title)
    • Julio Cesar Martinez UD Jay Harris (WBC Flyweight Title)
    • Joseph Parker TKO5 Shawndell Winters (Heavyweight)
    • Irail Madrimov TKO6 Charlie Navarro (Super-Welterweight)

    March 7, Manchester Arena, Manchester, UK – Eddie Hearn’s Matchroom

    • Jono Carroll TKO11 Scott Quigg (Super-Featherweight)
    • Hughie Fury TKO3 Pavel Sour (Heavyweight)
    • Anthony Fowler TKO1 Theophilus Tetteh (Super-Welterweight)
    • Zach Parker TKO11 Rohan Murdock (Super-Middleweight)

    March 7, Barclays Center, New York, USA – Al Haymon’s PBC

    • Robert Helenius TKO4 Adam Kownacki (Heavyweight)
    • Efe Ajagba TKO9 Razvan Cojanu (Heavyweight)
    • Frank Sanchez UD Joey Dawejko (Heavyweight)

    — Coronavirus pandemic brought sport to a halt —



    June 9, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

    • Shakur Stevenson KO6 Felix Caraballo (Super-Featherweight)
    • Guido Vianello TKO1 Don Haynesworth (Heavyweight)
    • Robeisy Ramirez TKO1 Yeuri Andujar (Featherweight)

    June 11, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

    • Jessie Magdaleno DQ10 Yenifel Vicente (Featherweight)
    • Adam Lopez MD10 Louie Coria (Featherweight)

    June 16, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

    • Mike Plania MD Joshua Greer Jr (Super-Bantamweight)

    June 20, TV Azteca Studios, Mexico City, Mexico – Fernando Beltran’s Zanfer

    • Emanuel Navarrete KO6 Uriel Lopez (Featherweight)

    June 23, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

    • Joshua Franco UD Andrew Moloney (WBA ‘Regular’ Super-Flyweight Title)

    June 25, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

    • Jason Moloney TKO5 Leonardo Baez (Bantamweight)

    June 27, TV Azteca Studios, Mexico City, Mexico – Fernando Beltran’s Zanfer

    • Miguel Berchelt TKO6 Eleazar Valenzuela (Lightweight)

    June 30, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

    • Alex Saucedo UD Sonny Fredrickson (Super-Lightweight)

    July 2, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

    • Jose Pedraza UD Mikkel LesPierre (Super-Lightweight)

    July 7, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

    • Jose Zepeda UD Kendo Castaneda (Super-Lightweight)

    July 9, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

    • Carlos Takam UD Jerry Forrest (Heavyweight)

    Continue reading...
     

Share This Page